Polostrov Samaná – 1

  • by

Lokálny vidiek striedajú ryžové polia a rýchlo sa meniacu scenériu krajiny znepríjemňuje iba vypeckovaná klíma, ktorá nás núti obliekať si v Karibiku svetre. Po niekoľkých hodinách prichádzame do Las Terrenas na severe polostrova Samana, ktorý sa nachádza na severovýchode krajiny. Na autobusovej stanici – rozumej vydupaný kúsok zeme bez vegetácie, na okraji mestečka už sliedia taxikári ako supy a cítia vo vetre možnosť zárobku. Ujíma sa nás motorkár, ktorý nás presvedčil, že to spolu na jeho starom stroji zvládneme až na hotel. Priznám sa, bol som aj trochu zvedavý, ako nás chce oboch aj s batohmi poskladať k sebe na jednu motorku. Vďaka vynaliezavosti sme to napokon naozaj zvládli a dostali sa úspešne na hotel nachádzajúci sa na okraji mestečka.

Eco hotel je naozaj krásny. Vidieť, že rodinná firma si zakladá na čistote a pohodlí. V areáli hotela je veľa zelene, palmy, terasy a krásne nasvietený bazén. O bezpečnosť sa večer stará ochrankár prechádzajúci sa po záhrade s brokovnicou zavesenou na krku. Okolie je vraj cez deň bezpečné, ale večer po zotmení sa prechádzky neodporúčajú a do mesta len taxíkom.

Hneď nasledujúci deň ráno vyrážame na organizovaný výlet do zálivu pri Samana. Najväčším lákadlom je návšteva národného parku Los Haitises, ku ktorému sa dostávame loďou z najrušnejšieho mesta na polostrove. Národný park Los Haitises láka turistov predovšetkým na mangrovníkové lesy pokrývajúce pobrežie a jaskyne s prastarými maľbami pôvodných obyvateľov. Obe tieto zaujímavosti sú naozaj nádherné a aj my žasneme nad spleťou koreňov, ktorými sa mangrovníky aj napriek slanej vode zavŕtaju hlboko do zeme a dokážu rásť. Neďaleko si potom svietime baterkou a prechádzame časťami krasovej jaskyne, kde kedysi prebývali domorodí indiáni a kreslili na steny prehistorické maľby. V druhej časti výletu prechádzame na malý karibský ostrov s krásnymi plážami a tyrkysovou vodou, ako stvorenou na kúpanie a šnorchlovanie. Dávame si obed, piňa coládu a užívame si karibskú pohodu. Ostrovček, ktorý sa stal známym z reklamy na rum Bacardi, je ideálnym miestom na zakončenie výletu. Nasleduje už len plavba do prístavu a cesta mikrobusom späť na hotel.

Na večeru sa vyberáme do centra Las Terrenas. Turistické letovisko sa hemží množstvom turistov prevažne amerického pôvodu, všade ruch, bary a reštaurácie. Po niekoľkých drinkoch kotvíme v bare, kde DJ púšťa latinskú hudbu, a tak prvý krát tancujeme. Gabika je konečne spokojná. Neskôr prechádzame do iného baru, kde miestna tanečná škola poriada aj so svojimi lektormi a hosťami latino party. Ďalšie drinky, ďalšie tance, všade sama salsa a bachata. Tancujeme aj s miestnymi, ktorí si tanec naplno užívajú. Vraciame sa na hotel krátko po polnoci vytancovaní a príjemne unaveni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *