Hurghada a potápanie

  • by

Celý presun trval 6 – 7 hodín, počas ktorých sa striedala scenéria od prašných pahorkov po vysoké skalné kopce. Keď sme sa prehupli cez horský masív, postupne sme začali klesať k úrovni mora. Autom sme precestovali za 9 dní okolo 3000 km a posledné 3 dni sme plánovali využiť na oddych pri mori a vybavenie certifikátov potrebných na návrat domov. Prvú noc si platíme v hoteli Marriott. Aké však bolo naše prekvapenie, keď na recepcii hotela zisťujeme, že na Bookingu nie sú k cene ubytovania pripočítané dane vo výške 27 percent. Pri 5* hoteli nám to spraví dosť podstatnú položku. Ďalšia zlá informácia je, že v all inclusive nemajú alkoholické nápoje a tie sa platia extra. Nakoniec padne rozhodnutie, že tu zostaneme len 1 noc a ďalší deň sa presunieme do iného hotela. Jednu noc sme si však chceli užiť naplno. Luxusný hotel ponúkal vynikajúce jedlo a večera bola znamenitá. Nasledovala prechádzka po pláži a súkromnom osvetlenom móle s palmami a krásnym výhľadom na zakotvené jachty a celý záliv. Ďalší deň sme stihli okrem výborných raňajok kúpanie v mori aj bazéne, stolný tenis a opaľovanie na pláži.

Popoludní nasleduje vybavovanie covid testov potrebných na odlet domov. Nájsť testovacie miesto je samozrejme záhada, ktorá sa nedá vyriešiť ihneď a prejdeme vďaka tomu celé mesto. Nakoniec otestovaní vraciame auto do rentálu a berieme taxík do hotela, ktorý sme si zajednali na posledne 2 noci. Čaká nás tradičný egyptský 4* hotel. Veľmi rýchlo zisťujeme, že medzi lokálnym 4* hotelom a medzinárodne známou značkou 5* hotela je obrovský priepastný rozdiel. Bol to samozrejme poučný zážitok. More v Hurghade nie je až také studené napriek tomu, že je len polovica marca. Neskoro večer pri drinku v bare vymýšľame plán, ako sa ísť ďalší deň potápať. Skuba Hurghada Diving Center je rodinná firma, ktorú riadi a prevádzkuje Egypťan Sajid a jeho manželka Mariolein z Holandska. Veľmi príjemní ľudia, ktorým skutočne záleží na tom, aby zákazníci boli spokojní a naplno si potápanie užili.

Nasledujúce ráno vyrážame na more. Je vidieť naozaj profesionálny prístup. Po základnej inštruktáži máme menšie občerstvenie a nasleduje prvý ponor, ktorý trvá asi 20 minút. Sajídovi naozaj záleží na tom, aby sme sa cítili vo vode dobre a bezpečne. Obzvlášť Gabika, pre ktorú to bol veľký krok pri prekonaní strachu z ponárania sa. Pod vodou sme oboplával koralový útes, pri ktorom kotvila naša loď. Koraly najrôznejších tvarov, pestrofarebné rybky od maličkých až po veľké mi dávali pocit, akoby som plával v obrovskom akváriu. Okrem krásnych zákutí sa však pod morom čoraz častejšie objavovali aj sivé fľaky odumretých koralov, ktoré slúžili ako varovné prsty hroziace a poukazujúce na to, čo sa stane, ak budeme pokračovať so znečisťovaním a zvyšovať globálne otepľovanie. Potápanie medzi koralmi a farebnými rybkami je krásny zážitok. Gabike sa podarilo ešte viac, keď pod vodou začali okolo nich tancovať delfíny. Bola to odmena za to, že prekonala svoj strach. V sérii podvodných fotiek ma niekoľko krásnych záberov spolu s šantiacimi delfínmi. Po dobrom obede nasledoval ešte jeden 20 minútový ponor. Počas celého pobytu na lodí ma trápila bolesť hlavy z veľkých vĺn, ktoré neustále kolísali loď zo strany na stranu. Už už to vyzeralo, že prežijem celý výlet bez ujmy, no prišiel jeden osudový moment a nakŕmil som obedom rybičky, ktoré sa ihneď zhŕkli zo všetkých strán.

 

Po návrate z potápania sme podnikli druhý výlet do centra, kam sme si zbehli po výsledky testov. Negatívne, hurá! Ďalší deň môžeme cestovať domov. Na miestnom trhovisku sme si nakúpili ovocie, čaje a porobili skvelé fotky medzi predajcami s dokonale upravenými stánkami Pulty sa prehýbali pod horami naukladaného ovocia a zeleniny. Dominovali hlavne baklažány a sýtočervené jahody, ktoré chutnali výborne. Posledný deň sme sa už len kúpali na pláži a chytali bronz pred návratom domov. Večerný návrat sme zvládli bez komplikácii a v hlavách sme už rekapitulovali množstvo zážitkov, ktoré sa nám podarilo počas nášho intenzívneho 12-denného výletu zažiť. Roadtrip po Egypte vrelo odporúčame aj skúsenejším cestovateľom, ktorí sa chcú vyhnúť klasickej katalógovej dovolenke v rezorte. Je tu naozaj veľa toho, čo sa dá zažiť a objavovať.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *